22 Lipiec 2024
Nawigacja
Ankieta
Czy jesteś za nagraniami z przepisami.

Tak! Świetny pomysł!

Nie wyobrażam sobie tego.

To jakaś pomyłka?

Nie mam zdania.

Facebook
Aktualnie online
Gości online: 1
Licznik Odwiedzin
Jesteś 2,143,824 fasolką na tej stronie
Reklama
GOK Gródek nad Dunajcem

Statystyki reklamowe
Wniosek o wpisanie naszej fasoli w Unii Europejskiej
NowościW „Dzienniku Urzędowym” Unii Europejskiej (nr C 314/2010) opublikowany został 18 listopada br. wniosek o wpisanie do rejestru „Chronionych Nazw Pochodzenia” (ChNP) fasoli „Piękny Jaś” z Doliny Dunajca.

Obszar uprawy Fasoli obejmuje 11 gmin leżących w dolinie Dunajca: Gródek nad Dunajcem (powiat nowosądecki), Zakliczyn, Wojnicz, Wierzchosławice, Radłów, Wietrzychowice, Tarnów, Pleśna, Żabno (powiat tarnowski), Czchów (powiat brzeski) i Gręboszów (powiat dąbrowski) w województwie małopolskim.

Kiedy kilka dobrych już lat Pani Janina Molek z Tropia starała się przypomnieć nam czym jest fasola - dla wielu był to tylko sposób na dodatkowe pieniądze. Jakże trudno zdobywane głownie dzięki ręcznej pracy. Próby mechanizacji uprawy podejmował Pan Bukowiec z Roztoki wymyślając, budując i stosując kolejne maszyny.
Systematyczne działania Pani Janiny doprowadziły do uzyskania przez nią na Targach "Polagra" w w Poznaniu „Perły” nagrody w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”, wręczane najlepszym producentom żywności tradycyjnej.

Janina Molek z Lucyną Kmak napisały też książkę kucharską „Fasola z Doliny Dunajca”, do powstania której i ja mogłem się dołożyć fotografiami.
Przez ten czas powstało Stowarzyszenie Gmin - Producentów Fasoli, byliśmy z Panią Janiną na wielu targach, wystawach i pokazach promocyjnych. Jeden z naszych wyjazdów o mało nie skończył się dla nas tragicznie. Sława fasoli rosła jednak ciągle - nie zawsze przenosząc się jednak na zyski jej producentów.

Fasola „Piękny Jaś” z Doliny Dunajca została wpisana na „Listę Produktów Tradycyjnych” prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa niemal dokładnie przed czterema laty, a nieocenioną rolę w opracowaniu wniosku i przekonaniu producentów do sensowności celowości specjalnej ochrony tego gatunku fasoli odegrał Marek Gąsiorowski, kierujący funkcjonującym ówcześnie programem „Agro Smak”.

Jeśli w ciągu najbliższych 6. miesięcy do Komisji Europejskiej nie wpłynie żaden sprzeciw, „Piękny Jaś z Doliny Dunajca dołączy do blisko tysiąca europejskich w (tym ponad 20. polskich) produktów i potraw chronionych prawem unijnym.

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006 „FASOLA PIĘKNY JAŚ Z DOLINY DUNAJCA”/„FASOLA Z DOLINY DUNAJCA”

MN
Kamilz911 dnia 30.11.2010 12:00:51 Drukuj